Kontakt
Teraz Poniedziałek, 21 września 2026
Znani z miasta

Przemysław Angerman — polski scenarzysta i reżyser

Dorota Jankowska • 3 min czytania

Przemysław Angerman

Przemysław Angerman (ur. 11 grudnia 1975 w Krakowie) jest polskim scenarzystą i reżyserem filmowym oraz telewizyjnym.

Dane osobowe
Urodzony11 grudnia 1975, Kraków
Zawódscenarzysta, reżyser
Edukacja
UczelniaWydział Filozofii, Uniwersytet Warszawski
Wybrane prace
ScenariuszeSkazany na bluesa; M jak miłość; Fala zbrodni; Bao-Bab, czyli zielono mi
ReżyseriaJak to się robi z dziewczynami; Samo życie; Wyjazd integracyjny
Nagrody
WyróżnieniaNagroda specjalna za poczucie humoru (1999); Video Studio Gdańsk za najlepszy film komediowy (2003); Nagroda Publiczności "Granatowy Granat" (2012); Wąż za najgorszy film (2012)

Przemysław Angerman jest autorem scenariuszy filmowych i telewizyjnych oraz reżyserem produkcji fabularnych i serialowych. Napisał scenariusze do produkcji takich jak Skazany na bluesa i współtworzył serię telewizyjną Fala zbrodni; reżyserski debiut przypada na film Jak to się robi z dziewczynami z 2002 roku.

Życiorys i wykształcenie

Urodził się 11 grudnia 1975 roku w Krakowie. Ukończył Wydział Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Wykształcenie filozoficzne łączył z działalnością w filmie i telewizji.

W pierwszych latach pracy zawodowej zajmował się pisaniem scenariuszy. Wśród projektów, do których stworzył scenariusze, znajdują się M jak miłość (2000), Bao-Bab, czyli zielono mi (2003) oraz Skazany na bluesa (2005). Pracował też przy serialu Fala zbrodni w latach 2003–2007.

Kariera reżyserska i telewizyjna

Jako reżyser zaczął realizować zarówno filmy fabularne, jak i odcinki seriali. W filmografii reżyserskiej pojawiają się m.in. Bajo Bongo (1998) i Jak to się robi z dziewczynami (2002). W telewizji reżyserował seriale takie jak Samo życie (2002–2010), Fala zbrodni (2006–2007) oraz Tylko miłość (2007–2009).

W 2011 roku wyreżyserował film Wyjazd integracyjny, który poza nagrodą publiczności na festiwalu w Lubomierzu otrzymał również wyróżnienie krytyczne w postaci Węża za najgorszy film w 2012 roku. Oprócz produkcji fabularnych i serialowych tworzył wideoklipy dla wykonawców takich jak WWO, Molesta i Varius Manx. Wystąpił także jako aktor — w filmie Jak to się robi z dziewczynami zagrał postać zwaną Pulchny.

Nagrody i wyróżnienia

W 1999 roku otrzymał Nagrodę specjalną za poczucie humoru na Małym Przeglądzie Form Dokumentalnych za film dokumentalny Bajobongo. W 2003 roku na XXVIII Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni przyznano mu nagrodę "Video Studio Gdańsk" dla najlepszego filmu komediowego za Jak to się robi z dziewczynami.

Za film Wyjazd integracyjny zdobył Nagrodę Publiczności "Granatowy Granat" na Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu w 2012 roku, a w tym samym roku film otrzymał też Węża za najgorszy film.

Twórczość literacka

Jako pisarz zadebiutował powieścią Miłość i inne niepotrzebne sytuacje. Napisał także powieść science-fiction Tożsamość Rodneya Cullacka.

Najczęstsze pytania

Kiedy i gdzie urodził się Przemysław Angerman?
Przemysław Angerman urodził się 11 grudnia 1975 roku w Krakowie.
Jakie filmy i seriale ma w dorobku jako scenarzysta?
Jako scenarzysta pracował m.in. przy M jak miłość (2000), Jak to się robi z dziewczynami (2002), Fala zbrodni (2003–2007), Bao-Bab, czyli zielono mi (2003), Skazany na bluesa (2005) i Dziki 2: Pojedynek (2005).
Jakie nagrody otrzymał Przemysław Angerman?
Otrzymał Nagrodę specjalną za poczucie humoru za film dokumentalny Bajobongo (1999), nagrodę Video Studio Gdańsk dla najlepszego filmu komediowego w Gdyni (2003), Nagrodę Publiczności "Granatowy Granat" w Lubomierzu (2012) oraz Węża za najgorszy film (2012).
Czy Przemysław Angerman napisał książki?
Tak. Zadebiutował powieścią Miłość i inne niepotrzebne sytuacje i jest autorem powieści science-fiction Tożsamość Rodneya Cullacka.

Źródło: Wikipedia (CC BY-SA)

Materiały na portalu są opracowywane przy wsparciu AI.

Dorota Jankowska

Nazywam się Dorota Jankowska i w redakcji krakowskakancelaria.pl odpowiadam za dział Znani z miasta. Zajmuję się postaciami związanymi z Krakowem i z regionem, dawnymi i dzisiejszymi.

Czytaj również