Jakie dokumenty są potrzebne do rozwodu?

Jakie dokumenty do rozwodu przygotować przed złożeniem pozwu - poradnik

Przed złożeniem pozwu o rozwód osoba, które chce zakończyć małżeństwo, powinna odpowiednio przygotować się do takiego postępowania. Oprócz rozważenia kwestii winy, władzy rodzicielskiej, kontaktów z dziećmi czy alimentów, małżonek powinien sprawdzić, jakie dokumenty są potrzebne do rozwodu i skompletować je przed rozpoczęciem postępowania. Aby sprawa rozwodowa potoczyła się sprawnie i bez zbędnych przedłużeń wszystkie dokumenty powinny być złożone od razu jako załączniki do pozwu. 

Dokumenty potrzebne do rozwodu: akty stanu cywilnego

Najważniejszym dokumentem potrzebnym do rozwodu, który przywołuje się już na samym początku uzasadnienia pozwu o rozwód, jest skrócony odpis aktu małżeństwa. Możemy załączyć odpis, który uzyskaliśmy po zawarciu związku małżeńskiego, a jeżeli nie posiadamy odpisu, to konieczne będzie wystąpienie do Urzędu Stanu Cywilnego z wnioskiem o jego wydanie. Do wniosku dołączamy potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 22 złotych. Należy podkreślić, że jeżeli ślub był zawierany w innym miejscu niż tam, gdzie osoba  aktualnie mieszka, wniosek może być złożony do Urzędu Stanu Cywilnego najbliższego miejscu zamieszkania, ponieważ aktualnie rejestr stanu cywilnego prowadzony jest także w formie elektronicznej. 

Jeżeli strony posiadają małoletnie dzieci, to konieczne będzie złożenie w sądzie jako załączników skróconych odpisów aktów urodzenia, mających udowodnić ich dane czy daty urodzenia. Procedura uzyskania tychże odpisów jest taka sama, jak w przypadku odpisu aktu małżeństwa. 

Dokumenty potrzebne do rozwodu: wykaz zarobków i kosztów utrzymania

W pozwie o rozwód małżeństwa posiadającego wspólne małoletnie dzieci jeden z wniosków dotyczy alimentów. Strona składająca pozew powinna dołączyć do niego dokumenty potrzebne do rozwodu, tj. wykaz zarobków z ostatnich 6 miesięcy dla zobrazowania sytuacji materialnej, przydatna będzie także kopia dokumentu PIT-11. Dodatkowo można również  dołączyć zebrane faktury przedstawiające kwoty wydawane na utrzymanie domu, ubrania dla dzieci, zajęcia pozaszkolne czy leczenie. W przypadku posiadania zobowiązań kredytowych, warto przedstawić sądowi dokument potwierdzający wysokość rat spłacanych regularnie czy też wysokość pozostałego do spłacenia zadłużenia. 

Dodatkowe dokumenty do rozwodu 

Jakie jeszcze dokumenty do rozwodu należy przygotować, aby ułatwić postępowanie rozwodowe? Osoba składająca pozew powinna przemyśleć, jakie okoliczności chce w ciągu procesu wykazać oraz w jaki sposób może je udowodnić.  Dodatkowym dokumentem będzie odpis aktu notarialnego w przypadku, kiedy małżonkowie zawarli rozdzielność majątkową przed notariuszem. 

Każda osoba zamierzająca wystąpić z pozwem o rozwód, zanim to uczyni, powinna zastanowić się. jakie okoliczności chce w pozwie wykazać, a następnie udowodnić. Aby postępowanie zostało przeprowadzone sprawnie najlepiej, aby wszystkie dokumenty już na początku zostały zebrane i dołączone do pozwu. Będzie to korzystne dla strony, gdyż sąd będzie miał możliwość wzięcia wszystkich okoliczności pod rozwagę już od samego początku postępowania. 

Nasza kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw w zakresie prawa rodzinnego. Prowadzimy sprawy rozwodowe w Krakowie, ale także reprezentujemy klientów z innych polskich miast.